16.8 C
İstanbul
15/04/2024
Image default
HaberlerSiber SaldırılarVeri Sızıntıları

Intel’in Kazanç Verileri Çalındı!

Intel, perşembe günü yaptığı açıklama sonucunda bilinmeyen tehdit aktörlerinin şirkete ait dördüncü çeyreği ve 2020 yılı mali sonuçları hakkında bilgiler içeren bilgi grafiğini çaldığını açıkladı.

Verilerin, şirketin perşembe günü borsa kapanmasının ardından yayınlamayı ve “U.S. Securities and Exchange Commission” ile paylaşmayı planladığı Intel’in henüz yayınlanmamış üç aylık kazançlarının bir parçası olduğu öğrendildi.

Önceden Yayınlanan Kazanç Raporu

Olayın keşfedilmesinden ve çalınan bilgilerin şirket dışında paylaşıldığının tespit edilmesinin ardından Intel tarafından üç aylık kazanç raporu piyasanın kapanmasından dakikalar önce yayınlandı.

Intel, konu hakkında, “Kazanç materyalimizdeki bir grafiğe yetkisiz erişim sağlanmış olabileceğine dair raporları araştırıyoruz” dedi.

Kurum raporlardan haberdar olduktan sonra, kazanç duyurusunu başlangıçta planlanan çıkış zamanından kısa bir süre önce kararı aldığını da ekledi.

Bu işlemin çalınan verilere erişim kazanmış olabilecek kişilerin, önceden elde edilen bilgileri pazarda haksız bir avantaj sağlamak amacıyla yasa dışı kullanmasını önlemek amacıyla yapıldığı da belirtildi.

Kurumsal Haber Sitesinden Çalınan Açıklanmayan Kazanç Bilgileri

Şirketin Finans Direktörü George Davis’in Financial Times’a verdiği demeçte, infografiğe erişildi ve Intel’in kurumsal PR haber odası web sitesinden çıkartıldı. Q4 & FY 2020 kazanç beyannamesi ile ilgili bilgileri içeren bir infografik olduğunu belirtti.

Davis, durumun farkına varır varmaz kendileri tarafından grafiğin yayınlandığını ve PR haber odası sitesinden bir infografiğin hacklendiği ile ilgili bilgi verdi.

Haber odası saldırısının ardından Intel tarafından önceden yayınlanan üç aylık kazanç beyanında da açıklandığı üzere, şirketin mali sonuçları pazarın tahminlerini yine aştı.

Intel’in eski CEO’su Bob Swan, “Çeyrek için beklentilerimizi önemli ölçüde aşarek üst üste beşinci rekor yılımızı kapattık,” dedi.

Intel, geçen yıl Ağustos ayında yaklaşık 20 GB lık bir veri sızıntısına daha uğramıştı. Geçmişte yaşanan konu ile ilgili yazımıza erişmek için link üzerinden gidebilirsiniz.

Kaynak

Related posts

Londra’da bir konseye ciddi bir siber saldırı gerçekleştirildi!

Serdar H.

DarkIRC WebLogic Zaafiyetini Kullanıyor

Mustafa Okay Maktav

Hackerlar, Intel’in 20 GB’lık Gizli Verilerini Sızdırdı!

Serdar H.

Bu web sitesi, kullanıcı deneyimini iyileştirmek amacıyla çerezler kullanmaktadır. Kabul Et Daha Fazlası