31.8 C
İstanbul
16/07/2024
Image default
HaberlerSiber Saldırılar

POLONYAYA ENFORMASYON SALDIRISI

Polonya hükümeti, Varşova ve Washington ile Polonya ordusu arasındaki ilişkilerin kötüleşmesini hedefleyen Rusya’nın, büyük çaplı bir enformasyon saldırısı (information attack) düzenlediğini açıkladı.

Polonya, internet sayfalarına saldırılar düzenlendiğini ve sayfalarda, NATO’nun Polonya ve yabancı kaynaklar ile ilgili Defender Europe 2020 tatbikatları hakkında yanlış ve manipülatif bilgiler yayınladığını belirtti.

Polonya hükumetinin açıklamasında; Polonya’nın, Kremlin’in Batı’ya, özellikle NATO ülkelerine karşı eylemlerine denk gelen bilgi saldırılarının hedefi olduğu ifade edildi. Bu tür eylemlerin organizatörlerinin web sayfalarında; hack girişimleri gerçekleştirdiği, içerik sahteciliği (spoof edilen haberler) yaptıkları ve Amerikalı bir general ile sahte bir röportaj yayınladıkları belirtildi.

Dezenformasyon saldırısının Defender Europe-2020 tatbikatının bir sonraki aşamasının başlangıcına denk geldiğini ve Polonya ile ABD arasındaki askeri işbirliğini ilgilendirdiğini de ifade ettiler.

Bu saldırının neticesinde Defender Europe 2020’nin eğitimi ile ilgili materyaller yayınlanmıştır. Polonya ve ordusuyla alay edilen yazılar, niezalezna[.]pl, olsztyn24[.]com, radioSzczecin[.]pl, ePoznan[.]pl gibi internet sayfalarında yayınlandı. Bu materyaller bilgi teknolojileri yöneticileri tarafından engellendi, ancak söz konusu sitelerin tekrar siber saldırıların hedefi haline geldiği görüldü.

Polonya, Kasım 2019’da aldığı bir karar ile 2022’den itibaren Rus doğalgazını kullanmayacağını belirtmişti. Bu kararın üzerinden kısa süre içerisinde siber atakların geliyor olması dikkatlerden kaçmadı.

https://www.ehackingnews.com/2020/05/russian-hackers-attacked-poland-due-to.html

Related posts

65 Bin Hastane Çalışanı Bilgilerini Çalan Hacker Tutuklandı!

Mustafa Okay Maktav

NCSC, Microsoft SharePoint Güvenlik Açığı Üzerine Bildiri Yayınladı!

Serdar H.

ThiefBot Banking Trojan Zararlı Yazılım Analizi

Yeşim Alan

Bu web sitesi, kullanıcı deneyimini iyileştirmek amacıyla çerezler kullanmaktadır. Kabul Et Daha Fazlası